سبدگردانی

۱.محمدرضا عباسپورنوغانی سمت: مدیر سبد (نماینده مجوز) تحصیلات: دانشجوی دکتری مالی- دانشگاه شهید بهشتی تهران مدارک حرفه‌ای: گواهینامه مدیریت سبد اوراق بهادار گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه گواهینامه معامله¬گری اوراق تأمین مالی گواهینامه اصول بازار سرمایه CFA Level One ۲.محمد یوسف امین داور سمت: تحلیل‌گر سوابق تحصیلی: کارشناسی ارشد مدیریت MBA ، دانشگاه صنعتی شریف مدارک حرفه‌ای: گواهینامه تحلیل گری اوراق بهادار گواهینامه معامله‌‌گری بورس کالا گواهینامه معامله‌‌گری ابزار مشتقه گواهینامه معامله‌‌گری اوراق تامین مالی گواهینامه اصول بازار سرمایه ۳.زهرا کریمی سمت: مسؤول بایگانی تحصیلات: کارشناسی رشته علوم اقتصادی (اقتصاد صنعتی) ، مؤسسه آموزش عالی رجاء قزوین ۴.فاطمه معمری منصوری سمت: حسابدار تحصیلات: کارشناسی حسابداری از دانشگاه پیام نور
 • خدمات سبدگردانی: تشکیل سبد اختصاصی و تصميم به خريد، فروش يا نگه داری اوراق بهادار به نام سرمايه گذار معين توسط سبدگردان در قالب قراردادي مشخص، به منظور كسب انتفاع براي سرمايه گذار
 • پذيرش سمت در صندوقهاي سرمایه گذاری
 • ساير فعاليت هايی كه طبق مقررات مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار، دارنده مجوز فعاليت سبدگردانی، مجاز است به آن فعاليت ها مبادرت نمايد.
شرح خدمات:

سبدگردان در صورت صرفه و صلاح مشتریان و مطابق با اهداف و محدودیت‌های هر مشتری، سبدهای اختصاصی او را با اوراق ذیل تشکیل خواهد داد:

 • اوراق سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس و فرابورس
 • اوراق با درآمد ثابت نظیر اوراق خزانه اسلامی، اوراق مشارکت و اوراق صكوك که دارای مجوز انتشار از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سازمان بورس و اوراق بهادار هستند.
 • گواهی‌های سپرده منتشره توسط بانک‌ها یا مؤسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مركزی جمهوری اسلامی ایران
 • انواع اوراق مشتقه عرضه شده در بورس ها

كارمزد سبدگردانی شامل دو بخش کارمزد ثابت و کارمزد متغیر یا پاداش عملکرد است.

الف) کارمزد ثابت

مطابق با دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار، برای مجموع اوراق با در آمد متغیر (مانند سهام) موجود در سبد هر مشتری، و نیز برای مجموع اوراق با درآمد ثابت (نظیر اوراق خزانه یا اوراق مشارکت) مشارکت موجود در آن عددی ثابت است که در هنگام انعقاد قرارداد در خصوص این اعداد با سرمایه‌گذار توافق حاصل می‌گردد. این کارمزد به صورت روزانه محاسبه شده و در دوره های سه ماهه از مشتریان دریافت شده یا از مانده دارایی‌های آنها نزد شرکت سبدگردان کسر می‌شود.

سبدگردان از محل این كارمزد دريافتي، كلية هزينه‌هاي اجرایی فعاليت خود نظیر هزینه حسابرس، هزینه امین سبدگردانی و سایر هزينه‌های مرتبط به گردآوری و پردازش اطلاعات، نگهداری اسناد و فعاليت‌های کارشناسی را پوشش می دهد.

ب) کارمزد متغیر

این بخش در حکم پاداش عملکرد برای سبدگردان است و تنها در صورتی از مشتری دریافت می شود که بازدهی سبد اختصاصی وی در پایان قرارداد یا به هنگام فسخ آن از جانب وی، بیش از درصد تعیین‌شده در ابتدای قرارداد باشد. نرخ بازدهی مورد نظر و سهم مشتری و سبدگردان از مازاد بازده ایجادشده، با توجه به آوردة مشتری، در ابتدای قرارداد به صورت توافقی بین طرفین تعیین می‌شود. این امر باعث ایجاد انگیزه در سبدگردان برای کسب بازده بیشتر برای مشتری می‌شود و تا پایان دوره قرارداد و یا فسخ آن قابل محاسبه نیست.

در واحد سبدگردانی پارت عملیات مدیریت پرتفوی بر اساس روش های حرفه ای و رایج ارزش گذاری و تحلیل اوراق بهادار انجام می شود. بنابراین مبنای تحلیل در این شرکت روش تحلیل بنیادی بوده و تمام عملیات سبدگردانی بر اساس گزارشات تحلیل بنیادی به انجام  میرسد؛ اما از تحلیل تکنیکال نیز به عنوان روش ضمنی تحلیل روند قیمتها و شاخصها، با هدف زمان سنجی بازار استفاده می شود.

الف) تجزیه و تحلیل بنیادی

در این روش اطلاعات موجود در صورت های مالی، گزارشهای مربوط به صنعت و عاملهای اقتصادی به منظور تعیین ارزش ذاتی اوراق بهادار مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این روش با مقایسه بین ارزش ذاتی (محاسباتی) اوراق بهادار با ارزش بازاری آنها تصمیمات خرید و فروش اتخاذ می شوند. عوامل مد نظر تحلیلگران در این روش به اجمال به شرح ذیل هستند:

۱) شرایط اقتصاد جهانی

بخش بزرگی از شرکت های حاضر در بازار سرمایه کشور متاثر از قیمت های جهانی نظیر قیمت نفت، محصولات پتروشیمی و فلزات اساسی می باشند. بنابراین پیگیری رویدادهای کلان اقتصادی در سطح جهانی یکی از ابزارهای لازم برای تجزیه و تحلیل اوراق بهادار است. تحلیلگران شرکت با استفاده از منابع اطلاعاتی معتبر تلاش می کنند ارزیابی مناسبی از شرایط آتی اقتصاد جهانی و روند قیمت کالاهای اساسی داشته باشند.

۲) شرایط اقتصاد کشور

سیاست های کلان اقتصادی نظیر سیاست های پولی و مالی دولت با تاثیر بر متغیرهای کلیدی اقتصادی نظیر تورم و نرخ ارز، از عوامل مهم تاثیرگذار بر ارزش اوراق بهادار هستند. بنابراین لازم است که در هنگام تحلیل بنیادی تحلیلگران این اطلاعات را به دقت مورد ارزیابی قرار دهند.

همچنین بررسی قوانین و مقررات کشور که طیف وسیعی از قوانین را شامل می شود در این مسیر جایگاه رفیعی دارد:

 • قوانین مربوط به تعرفه واردات و صادرات کالا
 • قوانین مربوط به نحوه قیمت گذاری کالاها
 • قوانین مربوط به نرخ ارز تخصیصی
 • قوانین مربوط به بودجه سالاانه کشور
 • قوانین مربوط به آزاد سازی انرژی
 • قوانین مربوط به معادن و بهره های مالکانه
۳) بررسی شرایط صنعت

هر شرکتی فارغ از نقاط قوت و ضعف خودش، در فضای صنعیت که در آن فعال است قرار دارد. از این رو بررسی صنایع جایگاه ویژه ای در تحلیل شرکتها دارد. بررسی صنعت با استفاده از مدل پورتر به همراه بررسی قوانین و مقررات و تحولات تکنولوژیک اصلی ترین روش تحلیلگران پارت جهت ارزیابی شرایط صنعت می باشد:

 • بررسی موانع ورود به صنعت
 • بررسی قدرت چانه زنی رقبا
 • بررسی قدرت چانه زنی تامین کنندگان مواد اولیه
 • بررسی تهدید کالاهای جانشین
 • رقبای صنعت
۴) بررسی ویژگی ها و شرایط شرکت

در نهایت شرایط شرکت از قبیل رونددرآمدها، توان مالی، محصولات و طرح های توسعه مورد بررسی قرار می گیرد. طبیعتا در این مرحله هم گزارشات رسمی شرکتها و هم منابع نیمه رسمی نظیر مصاحبه های انجام شده از سوی مدیران شرکت مد نظر خواهند بود. همچنین شرکت در مجامع سالانه شرکتها اطلاعات مناسبی را برای تحلیل فراهم می آورد.

۵) محاسبه ارزش ذاتی اوراق بهادار

روش های مورد استفاده برای تعیین ارزش ذاتی مطابق روشهای مرسوم آکادمیک به شرح زیل است:

 • مدل های تنزیل جریانات نقدی
 • شیوه های ارزیابی نسبی: در این روش از نسبت هایی همانند P/BV، P/CF، P/E و P/S استفاده می شود.

ب) تجزیه و تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال(Technical Analysis) یا همان تحلیل بر اساس چارت، روشی برای تحلیل رفتار بازار از طریق مطالعه رفتار قیمتی و حجمی معاملات در گذشته بازار است. در این روش سعی می شود از طریق بررسی تغییرات و نوسان‌ قیمت‌ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا وضعیت قیمت‌ها را در آینده حدس زد. مبنای این تحلیل‌ها استفاده از نمودار و رابطه‌های ریاضی و هندسی متمرکز است تا بدین گونه روندهای کوچک و بزرگ بدست آید. در این راستا فرصت‌های خرید یا فروش از راه برآورد محدوده نوسانات بازار مشخص می‌شود.

برای تحلیل اطلاعات جهانی به تارنماهای ذیل استناد می شود:

www.indexmundi.com www.investing.com www.kitcometals.com finance.yahoo.com www.bloomberg.com money.cnn.com

در تحلیل اقتصاد داخلی منابع ذیل مورد استناد قرار می گیرند:

تارنمای رسمی بانک مرکزی تارنمای گمرک مرکز آمار ایران www.sanarate.ir

اطلاعات رسمی شرکتها از منابع ذیل استخراج می شوند:

www.tsetmc.com www.codal.ir www.ime.co.ir

در این زمینه بهترین اقدام جلوگیری از بروز هر گونه تضاد میان منافع شرکت و مشتریان می باشد؛ اما در اغلب خدمات حرفه ای از جمله خدمات سبدگردانی بین منافع مشتریان و شرکت تضادهایی بوجود می آید که شرکت باید با اتخاذ تدابیر مناسب، منافع مشتری را حفظ نماید. شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت در صورت بروز تضاد منافع اقدام به افشای کامل و منصفانه آن نموده و تلاش می کند تا این تضاد را با اولویت دادن به منافع مشتری برطرف نماید.

با وجود اینکه پردازش اطلاعات مالی پارت سهام غیرکنترلی شرکت کارگزاری گنجینه سپهر پارت (سهامی خاص) را در تملک خود دارد، باید اشاره کرد که این شرکت هیچ گونه توصیه ای به مشتریان خود جهت استفاده از خدمات این کارگزاری نخواهد داشت و مشتریان به انتخاب خود می توانند از خدمات هر یک از شرکتهای کارگزاری استفاده کنند. با این حال در صورتی که هر گونه منافعی از همکاری با سایر شرکتها یا نهادهای مالی برای پارت حاصل شود، بصورت کامل افشا خواهد کرد.

شرکت پارت مطابق ماده ۲۷ دستورالعمل سبدگردانی، اطلاعات لازم را به مشتریان اعلام می کند. برای اطلاع رسانی شرایط سبد سرمایه گذاری به مشتریان از خدمات شرکت مبنا استفاده می شود که از لینک ذیل قابل دستیابی است:


part.sabadyar.com