مشاوره سرمایه‌گذاری

براساس مقررات تدوين شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار فعاليت بخش مشاور سرمايه‌گذاري شركت پردازش اطلاعات مالي پارت شامل موارد زير مي‌شود:

۱.توصيه به خريد، فروش يا نگهداري اوراق بهادار

توصیه به خرید و فروش انواع مختلف اوراق بهادار را می‌توان به عنوان مهمترین حوزه فعالیت یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری دانست. این توصیه ممکن است به اشخاص حقیقی یا حقوقی و در قالب مشاوره‌های موردی یا مداوم صورت پذیرد. بی‌شک ارائه چنین خدماتی بدون در نظر گرفتن روند تغییر عرضه و تقاضای اوراق بهادار در آینده امکان پذیر نیست و از این رو تحلیل روند آتی بازار اوراق بهادار شرط لازم برای ارائه توصیه به مشتریان شرکت می‌باشد.

۲.اظهارنظر راجع به ارزش (قيمت‌گذاري) اوراق بهادار

ارزش‌گذاري عبارت است از برآورد ارزش جاري يك دارائي يا شركت. ارزش یک شرکت یا اوراق بهادار آن را می‌توان با توجه به یکی از روش‌های ارزش‌گذای مبتنی بر دارایی‌ها، مبتنی بر تنزیل جریان‌های نقدی، نسبی و یا مبتنی بر اختیار معامله انجام داد. در عمل بین ارزش و قیمت تفاوت وجود دارد که ناشی از عرضه و تقاضای بازار برای یک ابزار مالی می‌باشد.

۳.مشاوره در زمينه مديريت ريسك

هم اکنون با توجه به پیشرفت و گسترش فضای کسب‌و‌کار و نیز امکان استفاده از ابزارهای مختلف مالی، می‌توان به شرکت‌های تولیدی یا خدماتی، خدمت‌هاي گوناگوني در زمینه مدیریت ریسک با استفاده از ابزارهای مشتقه و ساير ابزارها ارائه کرد. بنابراین با توجه به تدوین مقررات قراردادهای آتی کالایی و نیز اختیار معامله (در آیندهای نزدیک) می‌توان ساختاری عملیاتی برای شرکت‌های علاقه‌مند در این زمینه ارائه کرد. در عين حال با توجه به تخصص و تجارب نيروي انساني حاضر در شركت پارت، امكان ارائه خدمت در ساير حوزه‌هاي مربوط به مديريت ريسك براي شركت مشاور سرمايه‌گذاري پارت فراهم است.

۴.مشاوره در زمينه ادغام، تملك، تغيير و تجديد ساختار سازماني و مالي شركت‌ها

با توجه به اهتمام گسترده به اصل ۴۴ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و نیز برخی از مواد و ملاحظات قانونی آن، سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند از خدمات نهادهای مالی در فرآیند واگذاری استفاده نماید. با وجود چنین بستری شرکت پردازش اطلاعات مالی و مشاور سرمايه‌گذاري پارت می‌تواند ضمن ارائه خدمات مختلف در زمینه ادغام، تملک، اکتساب (سازماندهی مجدد) و… به سازمان خصوصی‌سازی و یا سایر شرکت‌های بخش خصوصی به ارائه مشاوره در زمینه تجدید ساختار نیز بپردازد تا در صورت نیاز ساختار مالی شرکت‌ها اصلاح شود. در این زمینه و با توجه به اینکه معمولاً تجدید ساختار مالی همراه با سایر ابعاد تجدید ساختار (مدیریتی، نیروی انسانی، حقوقی، فنی و…) صورت می‌پذیرد این شرکت سعی خواهد کرد تا با استفاده از حجم عظیم داده و اطلاعات در اختیار خود، شرکت‌ها را در این زمینه یاری رساند. در واقع شركت مشاور سرمايه‌گذاري پارت ميتواند در نقش مشاور در حوزه اتخاذ استراتژي مناسب جهت ادغام و يا تجديد ساختار مجموعه‌هاي صنعتي و خدماتي نقشي بسزا ايفا نمايد و منجر به كارآيي و اثربخشي تجديد ساختار در شركت‌ها بشود.

۵.مشاوره در زمينه طراحي و تشكيل نهادهاي مالي

طراحی و تاسیس نهادهای مالی جدید از جمله الزامات اساسی گسترش بازار سرمایه محسوب می‌شود.

۶.پذيرش سمت در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري به استثناي سمت مديريت

شرکت علاوه بر ارائه خدمات مشاوره در حوزه طراحی نهادها و ابزارهای مالی جدید، به دنبال راه‌اندازی عملی برخی از این نهادها مانند انواع مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و از این رو متناسب با مقررات حاکم بر فعالیت این دسته از شرکت‌ها، به پذیرش سمت در آن‌ها نیز اقدام می‌کند. در این زمینه داده‌ها و اطلاعات وسیع و گسترده موجود در سامانه رسام، می‌تواند کمک شایانی نماید.

براساس مقررات تدوين شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار موضوع فعاليت اصلی پردازش اطلاعات مالی پارت در بخش پردازش اطلاعات شامل موارد زير است.

 • اطلاعات مربوط به ورقه بهادار اعم از مشخصات و خصوصيات ورقه بهادار، مشخصات ناشر ورقه بهادار، مشخصات اشخاصي كه در انتشار يا صدور ورقه بهادار مسئوليتي پذيرفته‌اند با ذكر مسئوليت آنها و مشخصات مالكان ورقه بهادار با ذكر مالكيت آن‌ها.
 • اطلاعات مربوط به معامله ورقه بهادار اعم از قيمت ورقه بهادار در معامله، مشخصات طرفين معامله، تاريخ و زمان معامله، و تعداد ورقه بهادار معامله شده.
 • اطلاعات مربوط به سفارش خريد يا فروش ورقه بهادار از جمله نوع سفارش اعم از سفارش خريد يا فروش، مظنه قيمت ورقه بهادار در سفارش و تاريخ و زمان ارائه سفارش.
 • اطلاعات مربوط به ناشر ورقه بهادار اعم از اطلاعات مالي و غير مالي ناشر.

و همچنين ارائه خدمات در حوزه هاي:

 • جمع‌آوري و پردازش ساير اطلاعات مالي، اقتصادي و تجاري براي ارائه به سرمايه‌گذاران، محققين و ساير اشخاص يا انتشار آن‌ها از طرق مختلف.
 • طراحي، محاسبه، انتشار و فروش انواع شاخص‌هاي مالي و اقتصادي ايران و ساير كشورها.

کلیه کارمزدهای خدمات بر اساس مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار و توافقات انجام‌شده با مشتریان و مطابق با قراردادهای مصوب سازمان بورس محاسبه می‌گردد. کارمزد خدمات شرکت به شرح ذیل است:

گزارش های استاندارد:
 • آبونمان هر گزارش: ۵ میلیون ریال
گزارش های خاص:
 • تولید: ۵ میلیون ریال به ازای هر گزارش
 • طراحی: ۱۰ میلیون ریال به ازای هر گزارش

بدر تمامي قراردادهاي منعقده ميان شركت و فرد متقاضي استفاده از خدمات شركت پردازش اطلاعات و مشاوره سرمایه‌گذاری پارت ذکر موارد زیر الزامی است:

 • ارائه‌ی خدمات توسط شركت به هر مشتری بر اساس انعقاد قرارداد جداگانه انجام خواهد شد.
 • مشخصات و نشاني شركت پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت به عنوان یک طرف و مشخصات و نشانی مشتری یا مشتریان به عنوان طرف دیگر قرارداد و مدت اعتبار قرارداد و تاریخ انعقاد آن و شماره قرارداد؛.
 • خدماتی که شركت پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت به مشتری ارئه می‌دهد و نحوه‌ی ارائه خدمات مذکور.
 • مسئولیت‌های شركت پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت در قبال خدمات ارائه شده به مشتری و ضمانت‌های اجرایی آن.
 • حق‌الزحمه و کارمزدی که مشتری در قبال دریافت هر نوع خدمات پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری باید پرداخت کند و زمان‌بندی پرداخت حق‌الزحمه و کارمزد مذکور
 • اینکه پرداخت حق‌الزحمه و کارمزد پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت صرفاً براساس صورت‌حساب صادره و از طریق واریز به حساب بانکی متعلق به شرکت پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت صورت می‌پذیرد با ذکر مشخصات حساب بانکی مذکور.
 • این موضوع که اطلاعات مشتری نزد شركت پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت محرمانه تلقی شده وشركت پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت نمی‌تواند آنها را بدون اجازه کتبی مشتری افشا کند یا به دیگری اعطاء، کند مگر در چارچوب مواردی که در دستورالعمل‌هاي ابلاغي سازمان بورس و اوراق بهادار(سبا) مجاز یا مکلف به اعطا، افشا یا انتشار اطلاعات مذکور است.
 • ذکر اینکه در صورتی که مفاد قرارداد مغایر قوانین و مقررات تصویب شده تا زمان انعقاد قرارداد باشد، پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت نمی‌تواند به مفاد قرارداد عمل کند و چنانچه در اثر آن خسارتی به مشتری وارد آید، مشاور سرمایه‌گذاری مسئول جبران آن است.
 • ذکر اینکه پردازش اطلاعات و مشاور سرمایه‌گذاری پارت ملزم به اجرای آن بخش از قرارداد که با قوانین و مقرراتی که بعداً به تصویب می‌رسد، مغایر باشد نیست و از این بابت مسئولیتی برای جبران خسارت وارده به مشتری نخواهد داشت.
 • اینکه قرارداد تحت چه شرایطی منفسخ می‌شود ( با رعایت ماده‌ی۹ آيين نامه اعطاي مجوز فعاليت به شركتهاي مشاور سرمایه‌گذاری) و طرفین قرارداد تحت چه شرایطی اختیار فسخ قرارداد را پیش از اتمام مدت اعتبار آن دارند.
 • ذکر این موضوع که مرجع رسیدگی به اختلافات بین مشتری و مشاور سرمایه‌گذاری در صورت عدم سازش در کانون‌های موضوع ماده ۳۶ قانون بازار اوراق بهادار، هیأت داوری مذکور در ماده‌ی ۳۷ قانون بازار اوراق بهادار است و تا تشکیل کانون مربوطه، وظیفه‌ی مذکور توسط سازمان صورت می‌پذیرد.
 • تشریح نحوه‌ی برقراری ارتباط بین مشاور سرمایه‌گذاری و مشتری برای تبادل اطلاعات و مدارک مختلف؛
 • ذکر این موضوع که مسئولیت‌های قید شده در قرارداد به هیچ عنوان محدود کننده‌ی مسئولیت‌های مشاور سرمایه‌گذاری مطابق مقررات مربوطه نخواهد بود.
 • تعداد نسخ قرارداد و نحوه‌ی توزیع آنها.
 • هرگونه قراري كه بين طرفين خواهد بود به طور كامل در متن قرارداد درج خواهد شد و شركت پارت خود را ملزم به اجراي مفاد قرارداد ميداند.

بر اساس بررسي‌ها و تحقيقات انجام شده، شركت پردازش اطلاعات مالي پارت به اتخاذ تمهيدات و راهكارهاي ذيل براي حل تضاد منافع بالقوه پرداخته است.

 • رعايت استقلال و بي طرفي در ارائه خدمات.
 • جلوگيري از قضاوتهاي شخصي، اعمال نظر سليقه‌اي، غيرمنطقي و غير عقلايي.
 • رعايت اصول و استانداردهاي حرفه‌اي.
 • در اولويت قرار دادن منافع مشتريان و سرمايه‌گذاران.
 • ايجاد رويه‌هاي نظارت و كنترل داخلي مناسب جهت عدم ايجاد تضاد منافع، سازماندهي مديريت داخلي و نظام كنترل داخلي.
 • ايجاد فضاي كاري مناسب براي استقرار امكانات، سيستم‌ها و رويه‌هاي عملياتي لازم.
 • وجود سيستم‌هاي گزارش دهي متمايز و جداگانه براي هر بخش يا واحد (نظام كنترل كاملا مجزا).
 • ايجاد سازوكارهاي لازم جهت جلوگيري از افشاي اطلاعات مشتريان.
 • شفافيت در نظام پاداش و جبران خدمات (به نحوي كه باعث ايجاد تضاد منافع نشود).
 • ارائه شفاف و كامل خط مشي‌ها و رويه‌هاي داخلي.
 • گزارشگري صحيح، شفاف و كامل.
 • افشاي كامل منافع شركت در هر قرارداد به نهاد ناظر بازار.
 • ايجاد محدوديت و كنترل‌هاي شديد بر معاملات و فعاليت كاركنان و اشخاص وابسته.

ساختار سازمانی پردازش اطلاعات مالی پارت مبتني بر وظیفه بوده (ساخت وظيفه اي) و در آن بر همکاری تیمی تاکید شده است.

سازمان شرکت و تجدید ساختار آن در آینده، همواره با تاکید بر استفاده صحيح از توان کارشناسی نیروی انسانی و ارائه خدمات مطلوب به مشتريان بهبود خواهد یافت‏‏.

دفتر مرکزی: تهران – میدان شهید طهرانی مقدم ، سرو شرقی ، خیابان مجد ، کوچه نسترن ، شماره ۳۴

تلفن تماس با شرکت: ۷۴۳۱۸۰۰۰(۰۲۱)

۱.عماد ضمیری نقره سمت: تحلیلگر واحد مشاوره سرمایه‌گذاری (نماینده مجوز) تحصیلات: دانشجوی دکتری مهندسی صنایع دانشگاه فردوسی مشهد مدارک حرفه‌ای: گواهینامه تحلیل‌گری بازار سرمایه گواهینامه اصول بازار سرمایه ۲.شهرام ایرانی جانیارلو سمت: تحلیلگر واحد مشاوره سرمایه‌گذاری سوابق تحصیلی: فوق لیسانس مدیریت مالی دانشگاه شهید بهشتی تهران مدارک حرفه‌ای: گواهینامه مدیریت سبد اوراق بهادار گواهینامه تحلیل‌گری بازار سرمایه گواهینامه اصول بازار سرمایه ۳.نرگس صادقی سمت: کارشناس واحد مشاوره سرمایه‌گذاری تحصیلات: فوق لیسانس اقتصاد از داشنگاه علامه طباطبائی مدارک حرفه‌ای: گواهینامه اصول بازار سرمایه ۴.فاطمه معمری منصوری سمت: حسابدار تحصیلات: کارشناسی حسابداری از دانشگاه پیام نور

مشاوران، تحلیلگران و کارشناسان شرکت با اسفاده از منابع اطلاعاتی گسترده موجود اطلاعات مورد نیاز را دریافت و در تحلیل‌ها، گزارشات، بروشورها و… مورد استفاده قرار می‌دهند. از جمله منابع اطلاعاتی مورد استفاده می‌توان به سازمان بورس اوراق بهادار، شرکت بورس تهران، بورس کالای ایران، فرابورس ایران، سامانه اطلاع‌رسانی کدال، بانک مرکزی، مرکز آمار، وزارت امور اقتصاد و دارایی و گمرک جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود. منابع اطلاعاتی بین‌المللی نیز از پایگاه‌های معتبر روز دنیا استخراج می‌شود.

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت با استفاده از دانش روز در حوزه فناوری اطلاعات و با همراهی متخصصان مالی و اقتصادی فعال در حوزهمالی و اقتصادی کشور، اقدام به پردازش اطلاعات می‌نماید. تحلیلگران پارت بسته به نوع تحلیل یا سفارش، شیوه‌های تحلیلی متفاوتی را اتخاذ نموده و با مد نظر قرار دادن تمامی شرایط از جمله رصد متغیرهای کلان مالی و پولی کشور، وقایع و اخبار تاثیرگذار، انجام تحلیل‌های بنیادی در حوزه بازار سرمایه، سفارشات و گزارشات خود را پیاده‌سازی می‌کنند.